Ram Dass’ın Mektubu

İnsanın sevdiği birisini kaybetmesi kelimelerle tarif edilemeyecek kadar zor bir durum. Hele de yitirilen, hayatının baharında bir evlat ise… Amerikalı Steve ve Anita çifti, 11 yaşındaki kızları Rachel’in tecavüze uğrayıp öldürülmesinin ardından ızdırap dolu bir dönem yaşıyorlar. İkisi de yaşanan bu menfur olayın sonrasında hayatlarına devam etmenin neredeyse imkânsız hâle geldiğini itiraf ediyorlar. Tam bu noktada, öncesinde bir vesileyle tanışmış oldukları Ram Dass olaydan haberdar oluyor ve acılı çifte bir mektup yazıyor. Steve ve Anita, gözyaşları içinde mektubu tekrar tekrar okurken Ram Dass’ın satırlarında filizlenen bilgelikle yepyeni teselliler buluyorlar. O mektup hâlâ Rachel’in resminin bulunduğu çerçevenin yanında; dünyevi acı ve ızdırabın, koşulsuz sevgiyle dönüştürülmesinin bir portresi gibi.    

***

Sevgili Steve ve Anita,

Rachel bu dünyadaki kısacık işini bitirdi ve sahneyi, geride kalanlar olarak bizim kalplerimizde acı bir çığlık bırakarak terk etti; böylece kaderin hassas çizgileri şiddetli bir şekilde sarsılmış oldu. Sizin tecrübe ettiğiniz imtihanlara maruz kalıp da bilinçli kalacak kadar güçlü olan kim olabilir? Muhtemelen çok az kişi. Ayrıca o kişiler de yalnızca, kendi öfkelerinin, kederlerinin, korkularının ve üzüntülerinin yüksek sesle çalan trampetlerinin arasında sükûnet ve sahte bir huzur fısıltısına sahip olacaklardır.

Acınızı kelimelerle hafifletemem; hafifletmemem de gerekir. Çünkü sizin acınız Rachel’in size bir mirasıdır. O da ben de böyle bir acıyı bilerek veremeyiz fakat o acı işte orada. Ve o acı, sonlanmaya doğru olan kendi arıtıcı yoluna ışık saçmalıdır. Bu çileli süreçten tükenmiş olarak çıkabilirsiniz. Ya da katlanılamaz olana katlandığınız zaman içinizde bir şey ölür ve ancak o zaman, ruhun o karanlık gecesinde, Tanrı’nın gördüğü gibi görür ve Tanrı’nın sevdiği gibi seversiniz.  

Şimdi, kederinizin ifade bulmasına izin vermenin zamanıdır. Güçlü görünmeye gerek yok. Şimdi, sakince oturup Rachel ile konuşma, bu birkaç yıl sizinle birlikte olduğu için ona teşekkür etme ve bu deneyimle birlikte şefkatte ve bilgelikte gelişeceğinizi bilerek her ne iş yapıyorsa ona devam etmesi için onu teşvik etme zamanı. Tüm kalbimle biliyorum ki siz ve o tekrar tekrar buluşacaksınız ve birbirinizi tanımanızı sağlayan birçok yolun farkına varacaksınız. Ve buluştuğunuzda size bilmeniz için şu an verilmeyen bir şeyi birdenbire bileceksiniz: Neden böyle olması gerekiyordu?

Mantıklı zihinleriniz neler olduğunu hiçbir zaman anlayamaz fakat kalpleriniz -eğer onları Tanrı’ya açık tutabilirseniz- kendi sezgisel yolunu bulacaktır. Rachel dünyaya, ölüm biçimini de kapsayan işini yapmak üzere sizin aracılığınızla geldi. Şimdi onun ruhu özgür ve onunla paylaşabileceğiniz sevgi, değişen zamanın ve mekânın rüzgârlarına karşı dayanıklı. Bu derin sevgiye beni de dâhil edin.

Sevgiler, Ram Dass

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir