Sanal Kumar Bağımlılığı ile Başa Çıkma

Bu yazımızda, “Sanal kumar bağımlılığı nedir?” sorusuna cevap verip sanal kumar bağımlılığıyla başa çıkmaya yönelik bazı önerilerde bulunacağız. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeye paralel olarak internetin yaygınlaşması, insan hayatını tümden değiştirdi. Bu değişimin, bazı yönlerden bize fayda sağladığını söyleyebiliriz lakin kullanım kolaylığı sunması açısından sanal âlem bazen çeşitli bağımlılıkları besleyen bir ekosisteme dönüşebiliyor. En genel tabirle, internet üzerinden devamlı kumar oynama dürtüsü olarak tanımlayabileceğimiz sanal kumar bağımlılığı, bunun en bariz örneklerinden biri. Gündelik hayatı ciddi anlamda sekteye uğratan sanal kumar bağımlılığı, kişinin asosyalleşmesinin yanında tüm maddi birikiminin erimesine neden olabilecek felaket sonuçlar doğurabilmektedir. İnsanoğlunun en eski bağımlılıklarından birisi olan kumar, internetin kullanılmaya başlanması ile birlikte dijital dünyaya nüfuz etti. Günümüzde, internet üzerinden rahatlıkla ulaşılabilen sayısız kumar ve bahis sitesi, düzenledikleri cazip kampanyalarla kumara meyilli olan kullanıcıları kendilerine çekip müşteri portföylerini genişletmeye çalışıyor. Bazen, yasa dışı faaliyet gösteren bu platformların gitgide popülerleşmesi, kumar endüstrisinin yaşadığı dijital dönüşümün boyutlarını net bir şekilde ortaya koymaktadır.  

Peki, sanal kumar bağımlılığı ile nasıl mücadele edebiliriz? Aşağıda, sanal kumar bağımlılığını yenmeye yönelik bazı tespit ve önerilere yer verilmektedir. Bunları özümseyip hayata geçirerek sanal kumar bağımlılığı ile mücadelede inisiyatif sahibi olabiliriz.

  • Sanal kumar bağımlılığını, kumar bağımlılığı ile teknoloji bağımlılığının bir bileşkesi olarak düşünebiliriz. Bu açıdan, özellikle teknoloji bağımlılığı ile mücadelenin, sanal kumara olan düşkünlüğü azaltacağı varsayılabilir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için Teknoloji Bağımlılığı ile Başa Çıkma adlı yazıyı okuyabilirsiniz.
  • Sanal kumar bağımlılığının kaynağında, kısa zamanda yüksek kazanç elde etme arzusu vardır. Öncelikle, bu arzunun farkına vararak bunu başka mecralara kanalize etmeye yönelik somut adımlar atılabilir. Herhangi bir konuda iddialı bir hedef belirleyip buna yönelik özverili bir şekilde çalışma, fiziksel ve zihinsel bağlamda, yaşam enerjisinin daha dengeli bir şekilde kullanılması sağlayacaktır. Örneğin, bir spor dalında veya iş hayatında başarılı bir kariyer yapmaya odaklanma, sanal kumar bağımlılığı sarmalından çıkmak için bir alternatif olabilir.
  • Aktivite olarak kumar, bedendeki hormonal dengeyi ciddi anlamda etkileyen duygusal gelgitlere sebep olabilmektedir. Bilhassa, kısa zaman dilimlerinde yaşanan büyük kazançlar ve kayıplar, kumar oynayan kişiyi mütemadiyen değişik ruh hâllerine sürüklemektedir. Kazanç hâlindeyken duyulan haz ve heyecan, kayıp anında yerini hayal kırıklığına ve hüsrana bırakmaktadır. Bu duygusal karmaşa, çeşitli fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Sağlık açısından risk oluşturabilecek bu tehditlerden kaçınmak adına sanal kumara olan ilgi ve dikkat başka meşgalelere yönlendirilebilir. Özellikle doğada gerçekleştirilen bir hobi veya sportif aktiviteden alınan heyecan ve zevk, hormonların doğal bir şekilde salgılanmasını sağlayarak zamanla kişide daha dengeli bir duygu durumunun oluşmasına katkı sağlar.
  • Sanal kumar bağımlılığı, yoğun strese neden olabilir. Stresle Başa Çıkma adlı yazıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak sanal kumar bağımlılığı kaynaklı stresi yenmeye yönelik bazı stratejiler geliştirebilirsiniz. Ayrıca, sanal kumar bağımlılığı, FOMO olarak adlandırılan fırsatı kaçırma korkusunu da tetikleyebilir. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için FOMO ile Başa Çıkma adlı yazıyı okuyabilirsiniz.
  • Günümüzde, başta hastaneler olmak üzere çeşitli tıp merkezlerinde ve kliniklerde, sanal kumar bağımlılığının tedavisine yönelik programlar yürütülmektedir. Bu konuda araştırma yaparak kendi bütçemize ve beklentilerimize uygun bir programa dâhil olmak, sanal kumar bağımlılığı ile mücadelede avantaj sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir